• 43 ΣΤΑΘΗΣ ΠΟΥ
  • 44 ΒΑΣΙΛΗΣ
  • 45 ΓΙΩΡΓΟΣ

ΚΡΙΤΙΚΗ ΑΓΩΝΑ

Στο πιο δύσκολο ματς στην έδρα του ο Αίολος συνάντησε πολλές δυσκολίες , αλλά τελικά επικράτησε με 3-1.

Οι δύο ομάδες μπήκαν δυνατά στον αγωνιστικό χώρο . Το πρώτο δεκάλεπτο ανήκει στα Ταταύλα . Κερδίζοντας την μάχη του κέντρου έχασαν την πρώτη ευκαιρία στο 6 ΄(σουτ λίγο άουτ), μα στη συνέχεια , ανέλαβε δράση ο Γιώργος Παπ διώχνοντας σε κόρνερ δυνατό σουτ αντιπάλου .Μετά το δεκάλεπτο ο Αίολος ανέβηκε αισθητά στο γήπεδο , χάνοντας μεγάλη ευκαιρία σε σουτ του Γιώργου Ζαφ. στο 10΄.

Στο επόμενο λεπτό άψογος συνδυασμός Γιώργου Νας. – Πέτρου Σαρ.-Γιώργου Ζαφ. διαγώνιο σουτ από πολύ πλάγια του Ζαφ. και η μπάλα στα δίχτυα 1-0.

Φοβερή απόκρουση του Γιώργου Παπ. στο 13΄σε τεχνικό κτύπημα φάουλ των αντιπάλων. Στο 18΄ δυνατό σουτ του Ζαφ. προσωρινή απόκρουση του τερματοφύλακα, στο ριμπάουντ και πάλι ο Ζαφ. υπέροχη ψηλοκρεμαστή κεφαλιά και 2-0.

Το Β΄ ημίχρονο αρχίζει με μια μακρινή εκτέλεση φάουλ από τον Αντώνη που πέρασε άουτ στο 22΄. Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Γιώργος Παπ. έδειξε τα αντανακλαστικά του σε δυνατό σουτ των αντιπάλων . Τεχνικό σουτ του Ζαφ. μόλις άουτ στο 27΄.

Μετά από απόκρουση της άμυνας του Α.Ο.Ταταύλα η μπάλα φτάνει στο κέντρο , ψηλοκρεμαστό σουτ κεραυνός από τον Αντώνη και το 3-0 είναι γεγονός . Στο 31΄υπέροχη διαγώνια μπαλιά του Πέτρου , δυνατό σουτ του Γιώργου Νας. διώχνει δύσκολα ο αντίπαλος τερματοφύλακας . Στο 37΄δυνατή εκτέλεση πλαγίου από τον Αντώνη η μπάλα από απόκρουση αμυντικού , χτυπάει στο οριζόντιο δοκάρι του Α.Ο.Ταταύλα.

Στο τέλος του αγώνα στο 38΄ ψηλοκρεμαστό σουτ από πλάγια καταλήγει στα δίχτυα του Αίολου και μείωση του σκορ σε 3-1για τον Α.Ο. Ταταύλα . Τα υπόλοιπα 3 λεπτά μέχρι τη λήξη κύλισαν χωρίς να απειληθεί η άμυνα του Αίολου .

ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ ΑΓΩΝΑ

• Άριστη εμφάνιση της αμυντικής γραμμής του Αίολου ,άντεξε στα δυνατά βολέ των αντιπάλων.
  • Στο Β ημίχρονο ο Αίολος ανέβηκε ψηλά κερδίζοντας τη μάχη του κέντρου , αν και οι αντίπαλοι είχαν πιο ψηλά κορμιά .

ΑΞΙΟΣΗΜΕΙΩΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

• Το πρώτο γκολ με κεφαλιά για την ομάδα του Αίολου.
  • Οι παίκτες του Αίολου έκαναν το δυνατότερο και πιο ψυχωμένο παιχνίδι τους στο πρωτάθλημα , απέναντι σε μία << μεγαλύτερη – ψηλότερη >> ομάδα.
  • Η παγωνιά , η χαμηλή θερμοκρασία και το ψιλόβροχο δεν επηρέασε το έργο των παικτών και οι θεατές απόλαυσαν όμορφο και δυνατό ποδόσφαιρο.
  • Η επιστροφή του Άρη στην κερκίδα έπειτα από απουσία πολλών εβδομάδων.Το καμάρι των Αιολιστών...το στολίδι της κερκίδας....αυτός ο μοντέρνος κουκουλοφόρος... έδωσε στο λαό του συλλόγου την καφρίλα που έλειπε.Ως άλλος Big Mac απέπνευε εμπιστοσύνη και σιγουριά προς τους παίχτες ανεβάζοντας -με τις φωνές του και μόνο- τον πήχη στην απόδοση των πιτσιρικάδων και φυσικά παρασύροντας ορδές εκστασιασμένων μπαμπάδων και περήφανων μαμάδων σε ξέφρενους πανηγυρισμούς μετά από την επίτευξη καθενός γκολ ξεχωριστά.....Μην ντρέπεστε πια...ο χειρότερος όλων επέστρεψε!Φωνάξτε ελεύθερα.