• 40 ΤΡΟΥΧΑΜ ΔΗΜΗΤΡΗΣ
  • 42 ΒΑΣΙΛΟΠΟΥΛΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ

ΚΡΙΤΙΚΗ ΑΓΩΝΑ

Πολύ σκληρός για να ηττηθεί αποδείχθηκε ο Αίολος .

Σε ένα αγώνα θρίλερ , δύο ισάξιες και ανταγωνιστικές ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες 1- 1 .

Το πρώτο δεκάλεπτο του παιχνιδιού ανήκει στον Αίολο .

Πήρε τα ηνία του αγώνα έλεγξε το κέντρο με πρώτη καλή ευκαιρία στο 3΄ , όταν σε τετατετ του Πέτρου βγήκε ο τερματοφύλακας και του άρπαξε την μπάλα. Στο 6΄πλάγιο άουτ της PUMA ,κεφαλιά μόλις άουτ. Στο 8΄ φάουλ από πλάγια του Αντώνη αποκρούστηκε. Σωτήρια έξοδος του Πάπ. σώζει την εστία του στο 14΄ . Όμορφος συνδυασμός Γιάννη – Αντώνη δυνατό διαγώνιο σουτ διώχνει στα πλάγια ο αντίπαλος τερματοφύλακας στην επαναφορά σουτ του Πέτρου άουτ. Στο 18΄διώχνει ο Παπ. με γροθιές σέντρα-σουτ μπροστά από αντίπαλο προτού πάρει την κεφαλιά .Στη λήξη του ημιχρόνου πάλι ο Παπ. εκπληκτικά αποκρούει πάνω στην γραμμή .

Το Β΄ ημίχρονο αρχίζει με τεχνικό σουτ του Πέτρου και μεγάλη απόκρουση του αντίπαλου τερματοφύλακα .

Άψογη εκτέλεση κόρνερ της PUMA στο 22΄ , κενό στην καρδιά της περιοχής του Αίολου και με το γόνατο ο Νο 13 στέλνει την μπάλα στα δίχτυα 1-0. Σαστισμένοι οι παίκτες του Αίολου δέχονται δεύτερη συνεχόμενη ευκαιρία μετά από ωραίο συνδυασμό της PUMA από αριστερά αλλά το πλασέ από κοντά καταλήγει άουτ.

Η αντίδραση του Αίολου ήρθε στο 24΄με ψηλοκρεμαστό σουτ του Ζαφ. στο οριζόντιο δοκάρι και στη επαναφορά της μπάλας σουτ του Πέτρου ΠΑΛΙ στο δοκάρι ! Στο 25΄μεγάλη ευκαιρία για τον Σωτήρη Κων. σε τετατετ και στη συνέχεια μακρινό σουτ του Νας. η μπάλα στο κάθετο δοκάρι .Στο 27΄νέο τεχνικό σουτ του Πέτρου η μπάλα - που αλλού – ΠΑΛΙ δοκάρι !!! Η πίεση του Αίολου συνεχίζεται με δυνατό αριστερό σουτ του Ζαφ. μπλοκάρει σταθερά ο αντίπαλος τερματοφύλακας .

Σύγχυση στην μικρή περιοχή της PUMA σουτ του Αντώνη από το ένα μέτρο διώχνουν οι αμυντικοί . Σωτήριο τάκλιν του Νας. σε αντεπίθεση της PUMA στο 39΄. Με πάθος ο Πέτρος κλέβει την μπάλα μέσα στην περιοχή , πεσμένος δίνει στον Αντώνη δυνατό πλασέ από κοντά και 1-1 στο 40΄. Στο επόμενο λεπτό ο Αίολος παραλίγο να κλέψει την νίκη όταν σε σουτ του Γιάννη από το μισό μέτρο η μπάλα προσκρούει και ΠΑΛΙ στο κάθετο δοκάρι .

Τελευταία φάση για την PUMA , εκτέλεση κόρνερ από τα δεξιά 3 διαδοχικές φοβερές αποκρούσεις του Παπ. και στο 4Ο σουτ διώχνει πάνω στην γραμμή ο Αντώνης κρατώντας την ισοπαλία.

ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ ΑΓΩΝΑ

• Μετά το 1-0 οι παίκτες του Αίολου είχαν τα ψυχικά αποθέματα να παλέψουν για την ισοφάριση.
  • Εκρηκτικό το ξέσπασμα των φιλάθλων αλλά και των παικτών στο γκολ της ισοφάρισης .

ΑΞΙΟΣΗΜΕΙΩΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

• Η PUMA διέκοψε ένα νικηφόρο σερί 10 αγώνων του Αίολου.
  • Πρώτη φορά φέτος στο πρωτάθλημα η ομάδα του Αίολου βρέθηκε πίσω στο σκορ.
  • Πρώτη φορά φέτος στο πρωτάθλημα η ομάδα του Αίολου
  • Πετυχαίνει μόνο 1 γκολ.
  • Τα 5 δοκάρια ! και ο αντίπαλος τερματοφύλακας στέρησαν την νίκη από την ομάδα του Αίολου .