• 40 ΤΡΟΥΧΑΜ ΔΗΜΗΤΡΗΣ
  • 42 ΒΑΣΙΛΟΠΟΥΛΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ

ΚΡΙΤΙΚΗ ΑΓΩΝΑ

Πολύ σκληρός για να ηττηθεί αποδείχθηκε ο Αίολος .

Σε ένα αγώνα θρίλερ , δύο ισάξιες και ανταγωνιστικές ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες 1- 1 .

Το πρώτο δεκάλεπτο του παιχνιδιού ανήκει στον Αίολο .

Πήρε τα ηνία του αγώνα έλεγξε το κέντρο με πρώτη καλή ευκαιρία στο 3΄ , όταν σε τετατετ του Πέτρου βγήκε ο τερματοφύλακας και του άρπαξε την μπάλα. Στο 6΄πλάγιο άουτ της PUMA ,κεφαλιά μόλις άουτ. Στο 8΄ φάουλ από πλάγια του Αντώνη αποκρούστηκε. Σωτήρια έξοδος του Πάπ. σώζει την εστία του στο 14΄ . Όμορφος συνδυασμός Γιάννη – Αντώνη δυνατό διαγώνιο σουτ διώχνει στα πλάγια ο αντίπαλος τερματοφύλακας στην επαναφορά σουτ του Πέτρου άουτ. Στο 18΄διώχνει ο Παπ. με γροθιές σέντρα-σουτ μπροστά από αντίπαλο προτού πάρει την κεφαλιά .Στη λήξη του ημιχρόνου πάλι ο Παπ. εκπληκτικά αποκρούει πάνω στην γραμμή .

Το Β΄ ημίχρονο αρχίζει με τεχνικό σουτ του Πέτρου και μεγάλη απόκρουση του αντίπαλου τερματοφύλακα .

Άψογη εκτέλεση κόρνερ της PUMA στο 22΄ , κενό στην καρδιά της περιοχής του Αίολου και με το γόνατο ο Νο 13 στέλνει την μπάλα στα δίχτυα 1-0. Σαστισμένοι οι παίκτες του Αίολου δέχονται δεύτερη συνεχόμενη ευκαιρία μετά από ωραίο συνδυασμό της PUMA από αριστερά αλλά το πλασέ από κοντά καταλήγει άουτ.

Η αντίδραση του Αίολου ήρθε στο 24΄με ψηλοκρεμαστό σουτ του Ζαφ. στο οριζόντιο δοκάρι και στη επαναφορά της μπάλας σουτ του Πέτρου ΠΑΛΙ στο δοκάρι ! Στο 25΄μεγάλη ευκαιρία για τον Σωτήρη Κων. σε τετατετ και στη συνέχεια μακρινό σουτ του Νας. η μπάλα στο κάθετο δοκάρι .Στο 27΄νέο τεχνικό σουτ του Πέτρου η μπάλα - που αλλού – ΠΑΛΙ δοκάρι !!! Η πίεση του Αίολου συνεχίζεται με δυνατό αριστερό σουτ του Ζαφ. μπλοκάρει σταθερά ο αντίπαλος τερματοφύλακας .

Σύγχυση στην μικρή περιοχή της PUMA σουτ του Αντώνη από το ένα μέτρο διώχνουν οι αμυντικοί . Σωτήριο τάκλιν του Νας. σε αντεπίθεση της PUMA στο 39΄. Με πάθος ο Πέτρος κλέβει την μπάλα μέσα στην περιοχή , πεσμένος δίνει στον Αντώνη δυνατό πλασέ από κοντά και 1-1 στο 40΄. Στο επόμενο λεπτό ο Αίολος παραλίγο να κλέψει την νίκη όταν σε σουτ του Γιάννη από το μισό μέτρο η μπάλα προσκρούει και ΠΑΛΙ στο κάθετο δοκάρι .

Τελευταία φάση για την PUMA , εκτέλεση κόρνερ από τα δεξιά 3 διαδοχικές φοβερές αποκρούσεις του Παπ. και στο 4Ο σουτ διώχνει πάνω στην γραμμή ο Αντώνης κρατώντας την ισοπαλία.

ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ ΑΓΩΝΑ

• Μετά το 1-0 οι παίκτες του Αίολου είχαν τα ψυχικά αποθέματα να παλέψουν για την ισοφάριση.
  • Εκρηκτικό το ξέσπασμα των φιλάθλων αλλά και των παικτών στο γκολ της ισοφάρισης .

ΑΞΙΟΣΗΜΕΙΩΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

• Η PUMA διέκοψε ένα νικηφόρο σερί 10 αγώνων του Αίολου.
  • Πρώτη φορά φέτος στο πρωτάθλημα η ομάδα του Αίολου βρέθηκε πίσω στο σκορ.
  • Πρώτη φορά φέτος στο πρωτάθλημα η ομάδα του Αίολου
  • Πετυχαίνει μόνο 1 γκολ.
  • Τα 5 δοκάρια ! και ο αντίπαλος τερματοφύλακας στέρησαν την νίκη από την ομάδα του Αίολου .

• 44 ΑΔΑΜΟΠΟΥΛΟΣ ΜΑΡΙΝΟΣ

Ένα δύσκολο πρωινό πέρασε η ομάδα του Αίολου στο γήπεδο απέναντι σε μια αξιόμαχη ομάδα , συνάντησε σθεναρή αντίσταση ,αλλά επικράτησε με 0-3 .

Στο Α΄ ημίχρονο η πρώτη φάση του αγώνα έγινε στο 2΄όταν τεχνικό σουτ του Ζαφ. έφυγε μόλις άουτ .Στη συνέχεια αντεπίθεση του Αίολου

στο 4΄προλαβαίνει με τάκλιν ο Ζαφ. τον τερματοφύλακα , αλλά η μπάλα δεν του κάνει το χατίρι και βγαίνει έξω. Το πρώτο σουτ για τον Άλιμο έγινε στο 8’ , αλλά ήταν άστοχο. Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Γιώργος Παπ. κάνει την απόκρουση του αγώνα, σε τεχνικό σουτ των αντιπάλων μέσα από την περιοχή. Στο 11΄δυνατό σουτ του Αντώνη από πλάγια έφυγε πάνω από τα δοκάρια.

Όμορφος συνδυασμός Γιάννη – Αντώνη στην πλάγια γραμμή δεξιά , ψηλοκρεμαστό τεχνικό σουτ του Αντώνη και η μπάλα στα δίχτυα 0-1

στο 16΄. Νέος συνδυασμός Ζαφ.- Πέτρου στο 18΄, ασίστ στον Γιώργο Νας. δυνατό σουτ και η μπάλα λίγο έξω από το δεξί κάθετο δοκάρι.

Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ο Σωτήρης Κων. σημάδεψε το δεξί κάθετο δοκάρι με σουτ μέσα από την περιοχή.

Στο Β΄ ημίχρονο η πρώτη επίθεση ήταν για τον Δήμο Αλίμου ,αλλά ο Γιώργος Παπ. με γροθιές αποσόβησε τον κίνδυνο . Στο 28’ επέλαση και σέντρα του Ζαφ. από αριστερά , απευθείας τεχνικό αριστερό πλασέ του Πέτρου από το ύψος της περιοχής και η μπάλα στο παραθυράκι της εστίας του Αλίμου 0-2 .

Στο 34΄ο Σωτήρης Κων. παλικαρίσια κέρδισε ένα φάουλ στη γραμμή της μεγάλης περιοχής . Ο Αντώνης πήρε φόρα και με έναν κεραυνό κάρφωσε την μπάλα στον ουρανό των διχτύων του Αλίμου κάνοντας το 0-3 . Νέα ενέργεια του Αντώνη από δεξιά διαδοχικές ντρίμπλες χαμηλή σέντρα στον Γιώργο Θεοχ. πλασέ αλλά ο τερματοφύλακας αποκρούει στη γωνία στο 38΄.

• Πολύ καλή αμυντική λειτουργία του Αίολου δεν επέτρεψε στους αντίπαλους να κάνουν περισσότερες από 3-4 ευκαιρίες .
  • To 0-3 αδικεί την ομάδα του Δήμου Αλίμου η οποία κυκλοφορούσε σωστά την μπάλα , αλλά έπεσε επάνω στο "τείχος" της άμυνας του Αίολου .
  • Δεύτερο παιχνίδι που ο Αίολος δεν δέχεται γκολ.
    • ΑΞΙΟΣΗΜΕΙΩΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

• Πολύ όμορφη , αθλητική ατμόσφαιρα σε ένα όμορφο γήπεδο με πολλούς υγιείς φιλάθλους .
  • Εξαιρετικά συμπαθητικός και ευγενικός ο αντίπαλος προπονητής διαδίδοντας το φίλαθλο πνεύμα σε κάθε του ενέργεια.
  • Και φυσικά το σχόλιο που όλοι περιμένατε !ΕΛΑΜΨΕ ΔΙΑ ΤΗΣ ΑΠΟΥΣΙΑΣ ΤΟΥ το στολίδι της κερκίδας ο κουκουλοφόρος ΑΡΗΣ . Η εξέδρα ασυντόνιστη προσπαθούσε να δώσει παλμό στους παίκτες , μάταια όμως .
Άρη ηγέτη μας , σε παρακαλούμε ΜΗΝ ΞΑΝΑΛΕΙΨΕΙΣ !!!!