• 20 ΒΑΣΙΛΗΣ ΠΑΠ.
  • 40 ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΤΡΟΥ.
  • 42 ΓΙΑΝΝΗΣ ΒΑΣ.

ΚΡΙΤΙΚΗ ΑΓΩΝΑ

Ντέρμπυ κορυφής μόνο στα χαρτιά αποδείχθηκε ο αγώνας μεταξύ Αίολου και Αναβύσσου .

Ο Αίολος μπήκε λίγο μουδιασμένα μέσα στο γήπεδο αλλάγρήγορα πήρε τον έλεγχο του αγώνα σφυροκοπώντας διαρκώςτην αντίπαλη εστία ( στο Α΄ ημίχρονο καταμετρήθηκαν 22 σουτ και ένα δοκάρι ) και τελικά προηγήθηκε δευτερόλεπτα πριν την λήξη με ωραίο σουτ του Ζαφ.

Στο Β΄ ημίχρονο τίποτα δεν άλλαξε . Ο Αίολος συνέχισε τιςεπιθέσεις και τις χαμένες ευκαιρίες , ώσπου ο Ζαφ. με πλασέ έκανε το 2-0 στο 27 ΄. Η Ανάβυσσος απειλούσε μόνο με τα δυνατά βολέ του αντίπαλου τερματοφύλακα.

Μεγάλη απόκρουση του Παπ. στο 30΄ σε χτύπημα πέναλτυ της Αναβύσσου. Μπέρδεμα στη μεγάλη περιοχή του Αίολου και μείωση του σκορ σε 2-1 για την Ανάβυσσο στο 35 ΄.

Τα υπόλοιπα 5 λεπτά μέχρι τη λήξη κύλισαν χωρίς να απειληθεί η άμυνα του Αίολου , αντιθέτως χάθηκαν 3 μεγάλες ευκαιρίες τετ α τετ για την ομάδα της Γλυφάδας .

ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ ΑΓΩΝΑ

- Μεγάλη σταθερότητα για την άμυνα του Αίολου , δεν επέτρεψαν στη Ανάβυσσο να απειλήσει.

- Πολύ καλή απόδοση του αντίπαλου τερματοφύλακα.

- Πολλές χαμένες ευκαιρίες για τον Αίολο .

ΑΞΙΟΣΗΜΕΙΩΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

- Απόκρουση πέναλτυ για τον τερματοφύλακα του Αίολου.

- Πολύ καλή κυκλοφορίας της μπάλας για τον Αίολο με συνέπεια την δημιουργία πολλών φάσεων και χαμένων ευκαιριών .

• 42 ΒΑΣΙΛΟΠΟΥΛΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ

Σε ένα υπέρ του δέοντος δυνατό και σκληρό παιχνίδι ο Αίολος παίζοντας με τρομερή ψυχή και πάθος , επικράτησε πιο δύσκολα απ’ ότι δείχνει το τελικό σκορ με 4-0.

Στο Α΄ ημίχρονο το παιχνίδι ήταν σφικτό και σκληρό ( υπό την αδιανόητη ανοχή του διαιτητή ) με λιγοστές φάσεις μπροστά στις δύο εστίες και προβληματική κυκλοφορία της μπάλας για τον Αίολο.

Στο Β΄ ημίχρονο τα πάντα άλλαξαν . Με νέες οδηγίες από τον πάγκο ο

Αίολος μπήκε αποφασισμένος να καθαρίσει το παιχνίδι . Προηγήθηκε

γρήγορα με 1-0 (24΄) , άντεξε στην πίεση των επομένων 10 λεπτών του

Θρίαμβου και στη συνέχεια επιβλήθηκε πλήρως πετυχαίνοντας 3 γκολ στα τελευταία 6 λεπτά .

- Σκληρό παιχνίδι των αντιπάλων που σε ορισμένες φάσεις ήταν αντιαθλητικό χωρίς την παρέμβαση του διαιτητή.

- Πολύ καλή αμυντική λειτουργία του Αίολου που άντεξε στην πίεση των αντιπάλων μετά το 1-0 για την ισοφάριση .

- Καλή φυσική κατάσταση των παικτών του Αίολου στα τελευταία λεπτά , όταν οι αντίπαλοι κατέρρευσαν δεχόμενοι 3 γκολ.

• Η χειρότερη διαιτησία που έχουμε συναντήσει , με συνέπεια μικροτραυματισμούς και εντάσεις στο παιχνίδι και στην εξέδρα.
  • - Το γήπεδο ήταν σε κακή κατάσταση και επικίνδυνο για την σωματική ακεραιότητα των παικτών ( τρύπα !! μέσα στην μικρή περιοχή καλυπτόμενη με πατάκι εξώπορτας !! , σίδερα χωρίς προστατευτικά , σκληρά πλαϊνά συρματοπλέγματα κτλ )
  • - Πρώτη φορά που η ομάδα του Αίολου δεν δέχεται γκολ.